Inspiration Weekend 2020 Schedule

Schedule details on this page are subject to change.

Friday, March 6th
Time ATOMIC Ballroom
7:00 pm Registration opens, Contest Sign Up Tables Open
Swing classes at ATOMIC Ballroom (not included in weekend pass)
8:30 pm – 9:00 pm Open dancing to DJ music
9:00 pm — The Candy Jacket Jazz Band —
9:45 pm Open dancing to DJ music
9:50 pm Performances from
Inspiration Weekend Instructors
10:00 pm — The Candy Jacket Jazz Band —
10:45 pm 30 Second Showcase
(competitors must check in at the contest table at 10:25 pm)
11:00 pm — The Candy Jacket Jazz Band —
11:45 pm LATE NIGHT DANCING STARTS
12:30 am Switch & Match contest
4:00 am LATE NIGHT DANCING ENDS

Saturday, March 7th
Time ATOMIC Ballroom Soul1 Studio
Main Ballroom Rooms B1 & B2
10:00 am Registration / Event Check-In
11:00 am – 12:20 pm Competition & Show Track
with Pamela and Felix
Social Dancer’s Track
with Delilah and Kenny
Invitational Track
with Laura and Bobby
12:35 pm – 1:55 pm Competition & Show Track
with Laura and Bobby
Social Dancer’s Track
with Pamela and Felix
Invitational Track
with Delilah and Kenny
1:55 pm – 2:40 pm Lunch Break
2:40 pm – 4:00 pm Competition & Show Track
with Delilah and Kenny
Social Dancer’s Track
with Laura and Bobby
Invitational Track
with Pamela and Felix
5:00 pm Amateur Mix & Match Prelims
(competitors must check in at the contest table any time before the contest)
8:00 pm Doors Open
8:30 pm Lindy Hop Tournament Prelims
(competitors must check in at the contest table at 8:15 pm)
9:00 pm Jonathan Stout and his Campus Five, Featuring Hilary Alexander
9:45 pm Open dancing to DJ music
9:50 pm Performance by Inspiration Weekend Instructors
10:00 pm Lindy Hop Tournament Semi-Finals
(competitors must check in at the contest table at 9:45 pm)
Jonathan Stout and his Campus Five, Featuring Hilary Alexander
10:45 pm Open dancing to DJ music
10:55 pm Performance from
t.b.d.
11:00 pm Lindy Hop Tournament Finals
(competitors must check in at the contest table at 10:50 pm)
Jonathan Stout and his Campus Five, Featuring Hilary Alexander
12:30 am LATE NIGHT DANCING STARTS
Slow Jam Contest
4:00 am LATE NIGHT DANCING ENDS

Sunday, March 8th
Time ATOMIC Ballroom Soul1 Studio
Main Ballroom Rooms B1 & B2
11:00 am Registration / Event Check-In
12:00 pm – 1:20 pm Competition & Show Track
with Delilah and Kenny
Social Dancer’s Track
with Laura and Bobby
Invitational Track
with Pamela and Felix
1:40 pm – 3:00 pm Competition & Show Track
with Laura and Bobby
Social Dancer’s Track
with Pamela and Felix
Invitational Track
with Delilah and Kenny
3:20 pm – 4:40 pm Competition & Show Track
with Pamela and Felix
Social Dancer’s Track
with Delilah and Kenny
Invitational Track
with Laura and Bobby
5:00 pm All Star Mix & Match Prelims
(competitors must check in at the contest table at 4:50 pm)
Open dancing to DJ music
8:00 pm Doors Open
8:30 pm Amateur Mix & Match Finals
(competitors must check in at the contest table at 8:10 pm)
8:50 pm Competition & Show Track Performance
9:00 pm The Jonathan Stout Orchestra, featuring Hilary Alexander
9:40 pm All-Star Mix & Match Finals
(competitors must check in at the contest table at 9:20 pm)
10:10 pm Performance by IW Instructors
10:15 pm The Jonathan Stout Orchestra, featuring Hilary Alexander
11:00 pm Awards
11:30 pm The Jonathan Stout Orchestra, featuring Hilary Alexander
12:30 am – 4 am LATE NIGHT DANCING